• slide1.png
  • Artboard.png
  • Artboard Copy.png

Виступ голови СХПУ Костянтина Шаповалова на Всеукраїнському форумі "Роль меценатства у розвитку культури"

 1. Проблема сучасного суспільства — криза духовна і культурна

Сьогодні звідусіль лунають голоси про виклики і загрози для нашої держави: про проблеми економічні , політичні, соціальні, та інші. Але ми практично не говоримо про культуру і меценатство, вважаючи ці напрямки найменш потрібними суспільству у часи потрясінь. Вже стало риторичним питання: "Чому ми бідні? Чому пасемо задніх?" Наскільки глибинною є проблема наших негараздів і чи не криється у великій мірі відповідь за межами компетенції тих інституцій, на які ми так надіємось, як суспільство...

Зубожіння матеріальне тісто пов'язане з духовною, культурною, просвітницькою бідністю. Ми маємо на сьогодні величезний дефіцит духовності, елементарної культури, вихованості, цілісного світогляду. І особливу, у зв'язку з цим, стурбованість за підростаюче покоління.

Болючі питання тенденцій зловживання владою, безвідповідальності, нелюбові до своїх співвітчизників - це не питання професіоналізму чи освіти - це питання духовної культури і моралі. Ми справедливо засуджуємо корупцію, як руйнівне явище і водночас майже нормою вважаємо крадіжки або "відкати" на виробничому, службовому, побутовому рівні. В суспільстві, з якого практично вилучається духовна і культурна освіта, в якому не затребуваний культурний прогрес, розвиток науки, мистецтва, літератури:

           - істотно скорочується кількість читаючих, відвідуючих художні виставки, музеї, бібліотеки, філармонії;

            - знижується "імунітет" до деструктивних напрямків, масово пропагованих як модна тематика: жахи, насилля, зло, кровопролиття, містика, розпуста, аморальність, мракобісся;

І, як наслідок, наступ на розсудливість: деградація суспільства, руйнація IT- інтелекту, критичного мислення, здатності до співчуття, милосердя.

Тому нам важливо усвідомити особисту зацікавленість розвитку культури, мистецтва в напрямку оздоровлення, творення і прогресу.

Гостру потребу в підтримці мають музеї, національні галереї, бібліотеки, історичні архітектурні пам'ятки. Мистецьке, наукове, літературне середовище потребує підтримки.

Ми, як суспільство (громадські, духовні інститути, організації, окремі громади) маємо допомогти собі - створити сприятливе середовище, в якому народжуватиметься справжня інтелігенція : богобоязливі, розумні, розсудливі, вмотивовані з любові на жертовне служіння — політики, управлінці, освітяни, законотворці, судді, правоохоронці, медики, бізнесмени, медійники, журналісти...

Для цього маємо спільно попрацювати, щоб дати реальний поштовх до розвитку справжнього культурного, духовного, просвітницького прогресу в нашій країні.

2. Важливість меценатства у сучасному суспільстві

Важливу роль у цьому повинно зіграти меценатство, як здатність творити добро, правду, милосердя для інших людей. Меценатство, як заступництво та допомога розвитку культури, мистецтва, наукам, просвітництву різними способами і ресурсами (не тільки фінансово) - є підтримкою суспільної ролі людини чи інституту (на відміну від благодійництва, яке є матеріальною підтримкою в особистих потребах людини).

Адже культурне просвітництво, мистецтво є одним із найпотужніших двигунів розвитку особистості, її духовних, розумових, творчих здібностей, важливим інструментом самосвідомості та ідентифікації людини та суспільства.

* Меценат - це людина, яка має особисту соціальну відповідальність: "Якщо не я — то хто..."

* Активізація меценатства допоможе пережити нашій країні непрості часи.

Ми маємо усвідомлювати, що творчі, наукові, культурні, мистецькі дари та праця є національним надбанням, надбанням всього суспільства. Тому меценатська підтримка з боку громадськості важлива і має відбуватися незалежно від стану і зацікавленості з боку держави.

3. Частково про бачення та цілі форуму

1. Активізація меценатства і благодійництва.

Це питання безпеки і запобігання деградації суспільства. Меценатство може відіграти суттєвий вплив на культуру, духовне життя і піднесення України.

2. Залучення меценатів до сфери духовно-гуманістичної (культури, мистецтва, науки, просвітництва) з метою розвитку суспільства та формування духовно-культурної еліти.

3. Розширення уявлення про меценатство.

Кожен громадянин може по мірі можливостей допомагати ближнім, творити благо для своїх співвітчизників.

4. Розуміння цінності світлого мистецтва для культурного прогресу суспільства.

Світле мистецтво в сучасному світі повинно стати платформою для просування та формування ідеології добра, правди і просвітництва, відновлення призначення та цінності людини, як вінця Божого творіння.

Бажаю всім нам сьогодні плідної роботи на форумі, наснаги, активності та реальних практичних результатів в допомозі розвитку меценатства в нашій країні.

 

Важная новость

MorningStar

Клипы группы прославления